Jdi na obsah Jdi na menu
 


ctete auru

3. 10. 2006

Stojíte v narvané tramvaji, militantní důchodce na pravoboku se vám snaží taškou obrousit lýtko a vy začínáte vidět rudě. Náhle vám přišlápne nohu další útočník. Chystáte se dát konečně svobodu všem vulgárním výrazům, které znáte, ale když se na agresora podíváte, odkudsi se vynoří závan náklonnosti. Místo rozzuřeného výstupu si s dotyčným vyměníte úsměv. Čím to? Proč zrovna s touhle osobou soucítíte? Ladí totiž spolu - vaše aury. "Nikdy jsem nepatřila k lidem, kteří věří ezoterickým záležitostem. Před rokem jsem se nechala z legrace přemluvit kamarádkou a šla s ní k léčitelce, která dokáže cítit auru. Dlaněmi kroužila po mém těle a tvrdila něco o jakýchsi zablokovaných čakrách. Zůstávala jsem ledově chladná až do chvíle, kdy mi léčitelka začala podrobně popisovat nejen moji osobnost, ale především můj momentální stav i problémy, které řeším. Sedělo to tak dokonale, že jsem odcházela s pokorným úsměvem na rtech," popisuje svůj zážitek dvacetiletá studentka Tereza. Podle vyznavačů duchovních nauk pracuje v lidském organismu více kanálů, kterými tělo přijímá informace, než jen pět notoricky známých tělesných smyslů. Jeden z nich představuje citlivé energetické vibrační pole. To obklopuje tělo a v každém okamžiku zachycuje vše, co se kolem něj hemží, ale čeho si vědomí v obvyklém stavu nevšímá. Této slupce se přezdívá bioenergetické pole, bioplazma nebo aura. Experti, kteří se zabývají lidskou aurou, věří, že v tomto poli uchováváte své zkušenosti a zážitky ze současného i z minulých životů. Kdo v auře dokáže číst jako v otevřené knize, dozví se z ní ledacos o charakteru, vlastnostech, zdravotním stavu, duševním vývoji a duchovní podstatě jejího majitele. Schopnost cítit či dokonce vidět svoji auru máte i vy. Záleží jen na tom,
jak hluboko jste ji pohřbila pod civilizačními vymoženostmi, které vaše mimosmyslové schopnosti požírají jako párek v rohlíku. Napadlo vás někdy, odkud se vynořila rčení jako "zezelenal vzteky" nebo "hlavou se mu honí černé myšlenky"? "Když lidé dříve žili podstatně více v kontaktu s přírodou, dokázali vnímat auru mnohem citlivěji než dnes my," tvrdí léčitelka Eva Marie Tománková. Tehdejší vesnický sedlák by se sice divil dnešním technickým vynálezům, ale podle všeho se mu dařilo zachytit záblesk barev v auře svého zuřícího souseda, jemuž právě oznámil, že mu omylem zabil prase.

Lovci aury
Ví se už z dávné minulosti, že každý člověk kolem sebe nosí určitý světelný obal. "Na skalních kresbách i křesťanských obrazech najdete auru zobrazenou jako světelný kruh nebo záření obklopující člověka. O auře se zmiňují i různé posvátné knihy. Ve středověku se aura ještě dělila na nimbus, svatozář, aureolu a gloriolu. První dvě obklopovaly hlavu, aureola celé tělo a gloriola kombinovala účinky ostatních tří září najednou," vysvětluje Evžen Paulíček, který se společně se svou ženou věnuje fotografování aury. Vlastní energií sálají zvířata, ale také stromy či váš byt. Specifické vlnění vyzařují i národnosti či města. Životní energie vás ovlivňuje víc, než si sama dokážete uvědomit. Jakýkoliv její negativní závan zamíchá vašimi emocemi, aniž tušíte, proč máte zrovna dneska tak mizernou náladu, když se vám nic špatného nepřihodilo. Jako první vyfotografoval auru v roce 1891 Nicola Tesla. Ve třicátých letech přebral otěže ruský vědec Semjon Kirlian. Při léčbě elektrošoky náhodou zjistil, že mezi kůží pacienta a elektrodou dochází k slabým výbojům, které souvisejí s aurou. Přes dvacet let se snažil s manželkou fotografování zdokonalit. Jeho snad nejznámější záběr představuje snímek ruky, který se objevuje na začátku seriálu Akta X. Od roku 1975 už zachycovaly auru univerzity po celém světě. Dnes si svoji auru můžete nechat vyfotit takzvanou Aura Camerou. K fotografii získáte i podrobný výklad. "Dočetla jsem se, že v jedné prodejně minerálů v Praze občas fotografují a interpretují auru. Coby racionální novinářka jsem zavětřila ezoterický nesmysl a vydala se usvědčit podvodníky. Muž mě posadil na křeslo, ruce položil na elektrody a kolem krku mi uvázal černé prostěradlo. ‚Jakou myslíte, že bude mít vaše aura barvu?' zeptal se. ‚Modrou!' vypálila jsem sebejistě svoji oblíbenou barvu. Když mi podal za chvíli polaroidový snímek, spatřila jsem svoji hlavu obklopenou rudooranžovou září. Fotografii mi interpretovala jeho žena. Měla jsem pocit, že poslední tři dny mi musela strávit za zadkem, tak přesně se trefovala do mých prožitků. Vystihla nejen moji momentální únavu, stres a vztek, ale přesně rozpoznala, co se ve mně děje dlouhodobě, že řeším spor mezi prací a vztahem. Čtení aury mi nepřineslo nové poznatky o mé osobnosti, ale donutilo mě přiznat si pocity, které jsem si nepřipouštěla. Aura je vizualizovala a zhmotněla, takže vyvstaly a nedaly se ignorovat. Bylo ale nádherné zjistit, že tohle záření patří ke mně," vypráví třicetiletá novinářka Eva.

Čerpadla energie
Představte si, že jste stowattová žárovka. I když máte elektrické obvody v pořádku, házíte kolem sebe jen slabé světlo. V čem vězí chyba? Abyste zářila jako světlomet, potřebujete dávku energie. Odborníci tvrdí, že ta by měla vycházet z jednotlivých energetických "center" ve vašem těle, takzvaných čaker. "Čakry zastávají v biopoli úlohu energetických center s rozdělenou působností na různé životní funkce a schopnosti. Vytvářejí systém jdoucí odzdola nahoru po střední ose těla," vysvětluje v knize Bioterapie psychiatr Teodor Rosinský. Pokud má některá z nich poruchu nebo se úplně uzavře či zaškrtí, začnete se cítit, jako byste si pořídila duši i tělo ze second handu. Každá jednotlivá čakra totiž ovlivňuje stav orgánů, které náležejí do její skupiny. Ideální situace nastává, pokud všechna centra pracují v harmonii a dodávají tělu energii rovnoměrně. Jestli tomu tak je, či není, poznáte jednak podle toho, jak se sama cítíte, jednak právě podle vzhledu své aury. Každá čakra totiž vyzařuje specifickou barvu a obklopuje tělo energetickým oparem ze své malířské palety. "Lidé s mimořádnými schopnostmi vnímají bioplazmu jako barevný či duhový závoj kolem jiných osob," tvrdí ve své knize Základní škola psychotroniky Vladimír Sagmeister. Vaše tělo se halí do sedmi energetických obalů. Aura představuje výslednou vibrující duhu, kterou čakry - a potažmo energetické obaly - utvářejí. Všichni lidé se tak oblékají do své vlastní, nezaměnitelné, zcela originální slupky, a když se přiblíží jeden k druhému, dochází ke vzájemnému prolínání aurických polí. Aury se oťukají, očichají, vymění si část energie a pár důležitých informací a sdělí vašemu mimosmyslovému vnímání: "Pozor, s tímhle člověkem se nebav, je nebezpečný," nebo se naopak kolem vás rozechvějí pozitivní vibrace oznamující začátek rodících se sympatií, přátelství nebo milostných vzplanutí. Tyto ezoterické záležitosti pak v běžné řeči označujete výrazivem jako sympatie.

Věštba z barev
Jednotlivá barevná pole nedělí přesná hranice, ale naopak se navzájem prolínají a vytvářejí různá seskupení a odstíny. Jejich umístění, čirost či zakalenost určují momentální stav vaší aury. Obecně platí, že kalné barvy s hnědým či šedým nádechem svědčí o přítomnosti negativních sil či nemocí, zářivé a čisté odstíny obvykle znamenají pozitivní energie a dokazují, že se vaše čakry - a tudíž i vy - těšíte skvělému zdraví. "Důležitou roli hraje nejen barva aury, ale také její tvar a odlišnosti pravé a levé strany. V pravé se ukazuje mužská, aktivní, extrovertní kvalita, vlevo pak ženská - pasivní, introvertní," upozorňuje Evžen Paulíček. Nechat si přečíst své záření vyžaduje odvahu, jelikož vše, co schováváte za naučeným úsměvem, vytáhne vaše aura na světlo. Dozvíte se o sobě všechny skutečnosti, které jste tušila, ale bála si je přiznat. Kromě vlastností, potlačovaných pocitů se do aury promítají i příznaky onemocnění, které vaše fyzické tělo ještě ani nezaznamenalo. Psychika kráčí ruku v ruce s tělesnou stránkou osobnosti, takže se negativní myšlenky po nějakém čase mohou projevit onemocněním orgánu, který spadá pod dohled konkrétní čakry. Stejně tak si daný neduh nikdy dokonale nevyléčíte, pokud se nezaměříte i na psychický zádrhel, který ho způsobil. Na cestě k rozluštění tohoto rébusu se nalézá právě podrobná diagnóza vašeho duhového obalu. Schopnost vidět auru má málokdo. "U někoho auru vidím, u někoho ji dokážu vycítit, někdy se mi dokonce v auře dotyčného objeví konkrétní výraz. Když se tu kdysi jeden pán rozčílil, chtěl vyslovit hodně sprosté slovo, ale v poslední chvíli nadávku zjemnil. Já jsem ji ale uviděla napsanou v jeho auře. Když jsem se chtěla ujistit, zda měl na mysli tenhle výraz, jeho to hodně zarazilo," tvrdí léčitelka Eva Marie Tománková. Mnoho léčitelů dokáže vaše energetické pole ale vycítit intuitivně, případně ho vnímat dlaněmi.